Co warto wiedzieć o przyczepach kempingowych z zagranicy.
Wypady przyczepą kempingową znajdują coraz szersze uznanie wśród Polaków. Dają nam one pełną niezależność i swobodę bez konieczności rezerwacji noclegu w hotelach. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na ich zakup a te najczęściej sprowadzane są z Belgii i Holandii. Nabycie przyczepy kempingowej rodzi mnóstwo pytań. Przed zakupem lub wypożyczeniem należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Najczęściej zadawane pytanie dotyczy prawa jazdy, które pozwala na ciągnięcie przyczepy kempingowej.
Czy można ciągnąć przyczepę kempingową z kategorią B?
Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie przyczepy kempingowej tzw. lekkiej (do 750 kg) w której hamulec najazdowy nie jest potrzebny. Prawo jazdy kategorii B pozwala też ciągnąć przyczepę inną niż lekka ale z hamulcem, o ile cały zestaw pojazdów nie przekroczy 3500 kg.
Co w takim razie, kiedy posiadamy pojazdy cięższe jak na przykład SUVy i pod doczepieniu cięższej przyczepy kempingowej przekroczymy próg 3,5 tony?
Wtedy z pomocą przychodzi nam KOD 96 do kategorii B. Kategoria ta daje nam możliwość poruszania się z przyczepą kempingową, której DMC przekracza 750 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 4250 kg ( Dz. U. z 24maja 2016r póz 702). Wartość samochodu ciągnącego przyczepę musi być odpowiednio większa od masy przyczepy ( o 33%większa).
Kod 96 do kategorii B uzyskasz zdając praktyczny egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego taki sam jak na kategorię B + E. Kod 96 to same plusy. Dzięki niemu będziesz mógł ciągnąć nie tylko przyczepy kempingowe ale również lawety transportujące inne pojazdy na terenie Unii Europejskiej.
Gdzie kupić przyczepę kempingową?
Skoro wiemy już jaka kategoria prawa jazdy umożliwia nam ciągnięcie przyczepy, warto zorientować się gdzie kupić przyczepę kempingową. Koszt nowej przyczepy kempingowej jest bardzo wysoki, porównywalny do zakupu nowego samochodu osobowego wysokiej jakości. Koszt przyczepy kempingowej z drugiej ręki nie jest aż tak wysoki, przez co nie obciąży mocno domowego budżetu. Na cenę przyczepy składa się wyposażenie oraz jej stan techniczny.
Przyczepę kempingową możemy kupić w komisach, na giełdach, od prywatnego sprzedawcy czy nawet samodzielnie sprowadzić ją z zagranicy. Bardzo częstym kierunkiem jest Holandia oraz Belgia.
Jak sprawdzić przyczepę kempingową z zagranicy?
Do transportu przyczepy kempingowej niezbędne jest wykorzystanie pojazdu który posiada hak holowniczy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przewieźć przyczepy, warto zlecić i jej transport innej osobie, szczególnie jeśli przyczepa jest sprowadzana z zagranicy. Warto sprawdzić czy przewoźnik ten posiada ubezpieczenie OC oraz odpowiednie uprawnienia. Należy podać wszystkie informacje dotyczące przyczepy, takie jak jej waga i wymiary. Laweta może holować także inne przyczepy kempingowe. Jeżeli przyczepa jest sprawna i może jeździć na własnych kołach wymagany jest jedynie przegląd techniczny. Najważniejsze jest jednak by miała sprawny hamulce, światła i opony. Jeżeli zamierzasz przewozić przyczepę, upewnij się, że jest ona nieruchoma, unikając zagrożenia na drodze.
Pojazd z przyczepą, poza obszarem zabudowanym jak i na drodze jednojezdniowej może poruszać się z prędkością maksymalną 70km/h. 80km/h to prędkość z jaką może poruszać się na autostradach, drogach ekspresowych i dwujezdniowych. Na obszarze zabudowanym można poruszać się z prędkością 50km/h a w strefie zamieszkania 20 km/h.
Jak samodzielnie sprowadzić przyczepę kempingową?
Jeśli przewozimy przyczepę na kołach będą nam potrzebne tablice zjazdowe oraz tymczasowe lub stałe OC. Sprowadzając przyczepę kempingową na przykład z Niemiec, mogą przydać nam się żółte tablice z ubezpieczeniem na terenie Unii Europejskiej. Są ważne 5 dni i warto mieć przy sobie kontrolę zerową od razu po przyjezdzie do kraju.Od zakupu przyczepy poza terenem naszego kraju nieopłacamy akcyzy ani podatku PCC. Polscy urzędnicy nie wymagają zaświadczenia na formularzu VAT-25.
Jak zarejestrować przyczepę kempingową?
Rejestracja przyczepy jest obowiązkowa. Traktowana jest ona jako odrębny pojazd. Aby to zrobić należy złożyć wniosek w Wydziale Transportu i Komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Do wniosku trzeba też dołączyć fakturę zakupu, aktualny dowód rejestracyjny dla przyczep używanych oraz potwierdzenie opłat:
-za dokumenty;
-za nową tablicę rejestracyjną;
-opłaty ewidencyjnej;
-ubezpieczenie przyczepy.
Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, podczas rejestracji przyczepy musisz również posiadać badanie techniczne przyczepy kempingowej oraz tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
Warto dodać, że wniosek możesz wypełnić wcześniej pobierając go ze strony urzędu. Pozwoli to zaoszczędzić Twój czas podczas wizyty w urzędzie. Jeśli osobiście nie możesz zająć się rejestracją przyczepy możesz upoważnić do rejestracji pojazdu inną osobę. Upoważnienie do rejestracji pojazdu możesz również pobrać ze strony urzędu. Od dnia nabycia przyczepy kempingowej jej właściciel ma 30 dni na jej zarejestrowanie. Również czas oczekiwania na wydanie dowodu rejestracyjnego przyczepy kempingowej wynosi od 3 do 4 tygodni.
Wszystkie opłaty za rejestrację przyczepy wynoszą 121, 5zł.